Akcja integracja na Farmie Iluzji, czyli jak zintegrować się na nowo z grupą rówieśników?

Akcja integracja na Farmie Iluzji, czyli jak zintegrować się na nowo z grupą rówieśników?

Po okresie „zdalnej nauki ” w ubiegłym roku szkolnym i dwóch miesiącach wakacji, dzieci wracające do szkół napotykają problemy z integracją wewnątrz swojej grupy rówieśniczej. Czas rozłąki sprawił, że mają one problem z przystąpieniem do zabawy z koleżankami i kolegami, zaś ekran smartfona czy telewizor z bajkami wydają się być ich najbardziej pożądanymi przyjaciółmi. Szczególnie problem ten dotyka dotyczy to uczniów klas 1-4 szkół podstawowych.

Farma Iluzji, będąca parkiem edukacji i rozrywki, przy okazji wizyty, bezpłatnie realizuje program ćwiczeń i zajęć integracyjnych skierowany do grup dzieci i młodzieży, dzięki którym bariery w kontakcie z rówieśnikami błyskawicznie zanikają. Dzięki tym specjalnie dobranym ćwiczeniom, dzieci mogą poczuć się członkami wspólnoty
i zmniejszyć dystans, jaki powstał w czasie, kiedy nie mogły się normalnie spotykać. Ćwiczenia te inspirowane są sprawdzonymi, najlepszymi wzorcami z harcerstwa, dzięki czemu ich uczestnicy przeżywają na Farmie Iluzji nie tylko cudowny dzień pełen przygód i dobrej zabawy, ale też na nowo poznają znaczenie słów takich jak przyjaźń i koleżeństwo, dzięki czemu będą wracać z wycieczki już jako zgrany zespół przyjaciół.

Jak to działa w praktyce?

Farma Iluzji, to słynny na całą Polskę Park edukacji i rozrywki, położony w połowie drogi między Lublinem a Warszawą. Odwiedzany przez mnóstwo zorganizowanych grup szkolnych, przedszkolnych a także przez gości indywidualnych. Na urokliwym, położonym wśród lasów terenie o powierzchni ponad 6 ha, znajduje się ponad 60 zadziwiających atrakcji, z których część na pierwszy „rzut oka” w ogóle nie powinna istnieć. Najsłynniejsze atrakcje to m.in. unoszona przez balony Latająca Chata Tajemnic, gdzie można odczuć działanie odwróconej grawitacji, Tunel Zapomnienia gdzie można poczuć się jak prawdziwy kosmonauta w stanie nieważkości, Obrotowy Domek, w którym nieruchomy świat zaczyna wirować, Pokój Amesa gdzie dzieci stają się większe od dorosłych czy Labirynt Luster, w którym naprawdę trudno odnaleźć właściwą drogę. Jest też przeprawa tratwami, piracka zatoka, muzeum egipskie z idealnie odwzorowanymi eksponatami, dolina smoków, lewitujące kamienie, niewidzialny kran…wymieniać można naprawdę długo! Najmłodszych do odwiedzin zachęcają place zabaw, karuzele, kolejki i żywe zwierzątka w mini zoo. Każda z atrakcji oznacza przygodę, zagadkę lub zadanie do rozwiązania, czyli najlepszą formę edukacji – poprzez zabawę! Doświadczenie pokazuje, że najlepiej bawią się dzieci w wieku 3-12 lat.

Dojazd do Farmy Iluzji jest bajecznie prosty. Park zlokalizowany jest w województwie mazowieckim, pod adresem Mościska 9. Z Warszawy lub Lublina wskakujemy na S17 i bardzo szybko możemy dostać się na miejsce. Zajmuje to około godziny z minutami. Dzieci, wiedząc, że jadą do magicznego miejsca pełnego przygód, nawet nie zauważają upływu czasu, wyglądając Farmy przez okna busa. Po przyjeździe na miejsce i dokonaniu „odprawy” biletowej poznajemy przewodnika, przez 2 godziny będzie on oprowadzał grupę po Farmie Iluzji, zaś samych atrakcji jest na przynajmniej 4-5 godzin zwiedzana i zabawy! Na życzenie opiekuna grupy, podczas zwiedzania, przewodnicy przeprowadzają gry i zabawy integracyjne, dostosowane do wieku uczestników wycieczki. Zajęcia integracyjne są dostępne w ramach biletu wejścia do parku, więc nie płacimy za nie dodatkowo.

Farma Iluzji to wspaniałe i olbrzymie wesołe miasteczko z elementami edukacyjnymi. Cały teren parku przedstawiony jest na bardzo czytelnej mapie, którą bez problemu rozumieją nawet nieczytające jeszcze maluchy. Sektory i atrakcje są zróżnicowane — mamy tutaj zabawy na otwartej przestrzeni, np.: labirynt, park linowy, place zabaw, ale także obiekty zamknięte, jak wspomniana wcześniej Chata zaprzeczająca grawitacji, czy Grobowiec Faraona. Warto również zaznaczyć, że na terenie parku dzieci mogą odpocząć w cieniu drzew i skorzystać z rozwieszonych pomiędzy nimi hamaków. Do dyspozycji gości podczas ciepłych dni jest również Strefa Ochłody, składająca się z basenów, plaży i mnóstwa wodnych atrakcji. Na Farmie znajdują się także liczne punkty gastronomiczne, w których każdy znajdzie coś smacznego — od dań kuchni domowej, przez pyszną pizzę do lodów i churros. Co więcej, można też upiec kiełbaski nad ogniskiem, co jest prawdziwą gratką.

Zajęcia integracyjne są ciekawe i zróżnicowane, dostosowane do potrzeb i wieku uczestników. Dodatkowo niosą za sobą walory edukacyjne, co jest bardzo cenne. I tak, niepostrzeżenie z każdą „zaliczoną” atrakcją nasza grupa indywidualistów przeistacza się w zgraną paczkę przyjaciół, na co aż miło popatrzeć! Każda z tych atrakcji oznacza przygodę, zagadkę lub zadanie do rozwiązania, czyli najlepszą formę edukacji – poprzez zabawę! Postępy w integracji są szczególnie widoczne podczas wspólnego posiłku, wtedy to dzieci wymieniają się spostrzeżeniami i wrażeniami z poszczególnych przygód. Warto przyjechać na Farmę Iluzji, dzieci i młodzież bawią się tu naprawdę wyśmienicie. Liczba atrakcji z których mogą skorzystać, miejsce na odpoczynek, pyszne, zróżnicowane posiłki oraz wygodny dojazd sprawiają, iż park ten jest idealnym miejscem dla wycieczek szkolnych, przedszkolnych i innych grup zorganizowanych.

We wrześniu i październiku Farma Iluzji czeka na grupy zorganizowane od poniedziałku do piątki, weekendy zaś są dedykowane dla Gości indywidualnych.

Funkcjonowanie w czasach o zaostrzonym reżimie sanitarnym

Farma Iluzji bardzo poważnie podchodzi do kwestii higieny oraz bezpieczeństwa epidemicznego. Obsługa Farmy Iluzji nosi maseczki nie tylko w zamkniętych pomieszczeniach, ale również na świeżym powietrzu, zaś atrakcje są odkażane po każdorazowym użyciu. Cały park jest też codziennie odkażany metodą zamgławiania. Przy każdej z atrakcji znajduje się też dozownik z płynem antyseptycznym, do użycia przez Gości parku. Oczywiście przestrzegany jest również nakaz noszenia maseczek zakrywających usta i nos w pomieszczeniach zamkniętych przez odwiedzających. Obecne wytyczne wskazują o możliwości otwarcia naszego obiektu pod warunkiem utrzymania max. 75% przepustowości, jednakże biorąc pod uwagę powyższe środki oraz to że Farma Iluzji to prawie 6 hektarów powierzchni jak też fakt, że zdecydowana większość atrakcji znajduje się na świeżym powietrzu, prawdopodobieństwo transmisji jest zredukowane do absolutnego możliwego minimum.