To inna przestrzeń i inne warunki niż w szkole – Bożena Pysiewicz – kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie o ofercie edukacyjnej dla szkół

To inna przestrzeń i inne warunki niż w szkole – Bożena Pysiewicz – kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie o ofercie edukacyjnej dla szkół

Jak na ten moment wygląda oferta edukacyjna Muzeum Narodowego w Warszawie? Czy lekcje muzealne są realizowane?

Muzeum Narodowe w Warszawie wraz z oddziałami, czyli Królikarnią i Muzeum Plakatu w Wilanowie zaprasza na stacjonarne lekcje muzealne w galeriach stałych i na wystawach czasowych. Nasze zbiory liczą ok. 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności, i obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo. Oferta lekcji jest więc szeroka i dostosowana do różnych grup wiekowych. Tematy lekcji można znaleźć na stronie internetowej: http://www.mnw.art.pl/edukacja/lekcje-muzealne/

Czy obowiązują jakieś zmiany i ograniczenia z powodu pandemii – na przykład zmiana liczebności grup, konieczność zachowania odstępu, maseczki, wyłączenie ekspozycji multimedialnych?

Tak, nasz wewnętrzny regulamin skorelowany jest z wytycznymi szkół, uczniowie wchodząc dezynfekują ręce, są w maseczkach nie otrzymują pomocy do dotykania. W związku z tym, że jesteśmy muzeum opartym na oryginalnych eksponatach niewiele było ekranów multimedialnych do dotykania. Nasze zajęcia budowane są na angażujących opowieściach o obrazach, rzeźbach, opisujemy, analizujemy i interpretujemy dzieła sztuki, które oglądamy nie dotykamy więc pod tym względem niewiele się zmienia.
Przyjmujemy grupy w odstępie czasowym, nie spotykają się w szatni i w galeriach, które są duże i przestronne. Grup jest zresztą obecnie znacznie mniej. Jest więc bezpiecznie, a dodatkowo cicho i komfortowo jeśli chodzi o prowadzenie zajęć i kontakt ze sztuką.

Jak wygląda zainteresowanie lekcjami muzealnymi ze strony szkół? Ile dostajecie zapytań w porównaniu z poprzednim rokiem?

Szkoły zaczynają rezerwować zajęcia, przeprowadziliśmy już kilka lekcji, zamawiają się kolejne na koniec września i październik – każdego dnia zapisujemy nowe rezerwacje. Ale muszę przyznać, że zainteresowanie jest rzeczywiście mniejsze niż kiedyś. Prawdopodobnie związane jest to z początkiem roku, nową organizacją zajęć i od października grup będzie więcej. Na pewno przemawia za nami to, że mamy nowe wystawy i ciekawe lekcje. Obniżyliśmy też cenę biletu wstępu od uczniów na zajęcia, niezależnie czy lekcja odbywa się w galerii stałej czy na wystawie czasowej bilet lekcyjny wstępu na wystawy kosztuje 1 zł (+ opłata od grupy za zajęcia)

W trakcie twardego lockdownu realizowaliście także zajęcia dla dzieci w wersji online. Czy te rozwiązania się sprawdziły i cieszyły popularnością? Ile osób/szkół z tego skorzystało?

Tak, już od kwietnia realizowaliśmy lekcje on-line, na żywo dla klas. Odbyło się ponad 900 zajęć, z których skorzystało ponad 16 000 uczniów. Oferta ta sprawdziła się i pozostaje z nami nadal, obecnie jest ona równoległa do zajęć stacjonarnych. W tym roku odbyły się też już pierwsze zajęcia on-line z tym, że mają one aktualnie inny charakter. Uczniowie są nie w domach, a w klasie, prowadzącego widzą na dużej tablicy multimedialnej i rozmawiają przez jeden mikrofon.

Z tego co wiem w wielu szkołach dyrektorzy podejmują decyzje o zakazie wszystkich wyjść poza szkołę i wycieczek, nawet do końca roku szkolnego. Co by Pani powiedziała dyrektorowi szkoły, żeby przekonać go, że nie jest to dobra decyzja?

Zajęcia w Muzeum dają dzieci i młodzieży niepowtarzalną okazję kontaktu z oryginalnymi obiektami, poznawania kultury i przeszłości za pomocą sztuki, Muzeum to zupełnie inna przestrzeń edukacji,inne warunki i inni prowadzący niż ma to miejsce w szkole. To możliwość rozbudzania zainteresowań i talentów, odkrywania nowych obszarów, poznawania instytucji muzealnej. Obecnie w muzeach jest znacznie mnie zwiedzających co wpływa na komfort lekcji i indywidualne podejście do każdej klasy.

Bożena Pysiewicz, kustosz, Muzealne Centrum Edukacji Szkolnej, Muzeum Narodowe w Warszawie