Gdzie można własnoręcznie przygotować arkusze papieru? W Muzeum Papiernictwa!

Gdzie można własnoręcznie przygotować arkusze papieru? W Muzeum Papiernictwa!

Radość z powrotu

Ach, jak my tu wszyscy w muzeum tęskniliśmy za tym gwarem i radosną atmosferą, którą przed pandemią wprowadzały w nasze historyczne mury tłumy dzieci przybywających, by poznać historię papieru i nauczyć się go wytwarzać dawnymi metodami. Czas lockdownu był dla nas wszystkich smutny i cichy. Kiedy powróciły wycieczki szkolne, nabraliśmy energii i nowych sił do działania, a radość z możliwości jaką dają dzieciakom wypady poza szkołę widoczna była gołym okiem.

Niestety, rzeczywistość zmieniła się na dobre, więc i my musieliśmy nasze lekcje muzealne dostosować do tych zmian. Każdy uczestnik lekcji muzealnych jest w maseczce ochronnej, a do akcji wkracza nowoczesne rozwiązanie – audioprzewodnik, który w bardzo ciekawy sposób oprowadza naszych podopiecznych po ekspozycji o nazwie „Z papierem przez dwa tysiąclecia”. O czym opowiada i co możemy zobaczyć na ekspozycji? To taka historia papieru w pigułce – idealne uzupełnienie edukacji szkolnej. Dowiadujemy się na czym ludzie pisali przed wynalezieniem papieru, oglądamy przykłady tych dawnych materiałów piśmienniczych, poznajemy moment wynalezienia papieru i osobę, której ten wynalazek jest przypisywany. Opowieść się rozwija – uczymy się o dziejach papiernictwa europejskiego, polskiego, śląskiego. Oglądamy przepiękne papiery ze znakami wodnymi, słuchamy o dawnych, niezwykle zamożnych właścicielach obiektu i zauważamy dowód ich bogactwa – zabytkową toaletę, która w tamtych czasach była dobrem nader luksusowym. Przechodzimy przez salę, w której podziwiamy m.in. urządzenia do badania właściwości papieru, a następnie dowiadujemy się jak wygląda współcześnie jego produkcja i czym jest niepowtarzalny papier… słoniowy. Schodzimy na halę produkcyjną – historyczną czerpalnię papieru, w której od przeszło 450 lat papier wytwarzany jest w oparciu o techniki wymyślone w średniowiecznej Itali. I tu zaczyna się prawdziwa zabawa – za chwilę poznamy te techniki i pod bacznym okiem instruktora zamienimy się w tzw. czerpalników – dawniej zajmujących się na co dzień produkcją papieru.
Ale najpierw, zadbamy o nasze wspólne bezpieczeństwo! Każdy uczestnik dokładnie dezynfekuje dłonie i staje w odpowiedniej odległości od prowadzącego, który wszystkiego nas nauczy i podsumuje wiedzę zdobytą podczas zwiedzania ekspozycji. Przystępujemy do pracy: zanurzamy formę czerpalną w kadzi wypełnionej papierniczą masą (nie, nie, nie zdradzimy tu wszystkich sekretów; żeby się dowiedzieć co to za tajemnicza forma i zagadkowa masa musicie sami wpaść do naszej czerpani😊) i produkuje własnoręcznie arkusze papieru! Jeden z nich to wyjątkowy papier skrywający znak wodny (to pewien Święty z kluczem – symbol dusznickiej papierni😊). Drugi arkusz jest kolorowy i ma rozmaite dodatki. Papier zabieramy ze sobą na pamiątkę pobytu w tym niezwykłym miejscu, a wykorzystać go możemy na wiele sposobów – np. napisać list lub umieścić w antyramie i powiesić na ścianie. Głowa pęka od wiedzy więc wychodzimy na zewnątrz – zaczerpnęliśmy trochę historii w młynie papierniczym, więc teraz zaczerpnijmy świeżego powietrza oglądając zabytkowe maszyny papiernicze na muzealnym dziedzińcu.
Wpadniecie do nas ze swoją szkolną paczką? Czekamy na Was z otwartymi ramionami i mamy nadzieję, ze już nigdy nie będziemy musieli zrezygnować ze wspólnego przeżywania historii!

Jak poradziliśmy sobie w czasie lockdownu?

Gdy wycieczki szkolne nie były organizowane, postanowiliśmy wyjść naprzeciw potrzebom dzieci i młodzieży. Opracowaliśmy projekt pt. „W sieciach dusznickiej papierni”, w ramach którego powstał cykl materiałów edukacyjnych dostępnych w Internecie. To była jedna z najważniejszych inicjatyw w naszym muzeum na czas lockdownu.
Zaplanowane zostały 3 formy działań: warsztaty, lekcje muzealne w formie webinariów i wirtualna galeria dzieł sztuki papieru wykonanych przez profesjonalnych artystów, a znajdujących się w zasobach muzealnych.
Nagrania warsztatów i lekcji muzealnych zamieszczane były zarówno na portalu internetowym Muzeum Papiernictwa, jak też na muzealnym kanale serwisu Youtube i naszym profilu na Facebooku, dlatego dostęp do nich był nieograniczony. W przypadku lekcji muzealnych/webinariów prowadzonych na żywo, czynny udział w zajęciach z opcją zadawania pytań prowadzącym umożliwiała wcześniejsza rejestracja.

Dziś cieszymy się, że znów możemy Was gościć w Muzeum Papiernictwa. Zapraszamy na lekcje muzealne „Rękodzieło papiernicze”, ale także na wiele innych rodzajów lekcji łączących w sobie zwiedzanie i warsztaty (Decoupage, Papierowe Fantazje oraz „Czy Twoja dycha jest prawdziwa?”). https://muzeumpapiernictwa.pl/